Кога чиниите се гости на вечера

Кога наместо луѓето, чиниите се гости на вечерата, тие мора да бидат убаво дотерани и да се однесуваат по бонтон. Австралискиот уметник Соња Ренч со помош на фотографот Скот Њует ја создалa серијата фотографии наречена „Кодекс за однесување на вечера“ во која главни ѕвезди се чиниите и останатиот прибор за јадење.Кога чиниите се гости на вечераСоња го употребила приборот за јадење комбинирајќи го така за да претставува одреден начин на облекување за свечена пригода. Во фото-серијата на Соња, виљушките и ножевите стануваат вратоврски, шолјите за кафе се шешири, а салфетките – кошули и машни.

Материјалите употребени во „Кодекс за однесување на вечера“ се токму онакви какви што изгледаат. Чиниите, виљушките, лажиците и салфетките се мои, на моите родители и на моите великодушни пријатели – вели таа.

Kога чиниите се гости на вечераKога чиниите се гости на вечераKога чиниите се гости на вечераKога чиниите се гости на вечераKога чиниите се гости на вечера


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар