Ќе останете без зборови: Шминкерка користи вистински инсекти во нејзината мејкап рутина!

Ќе останете без зборови: Шминкерка користи вистински инсекти во нејзината мејкап рутина!

Не, ова не е ноќна мора. Ова е вистински кошмар! Шминкерката Џасмин користи инсекти за да го надополни својот изглед. Не станува збор за лажни инсекти купени од продавница! Зборуваме за вистински инсекти коишто оваа убавица ги користи при шминкањето на очите.

Ќе останете без зборови: Шминкерка користи вистински инсекти во нејзината мејкап рутина!

Не е ни чудо што нејзиниот профил на Инстаграм има повеќе од 55.000 следбеници! Оваа девојка прави чуда со помош на неколку четки, бои и 3Д елементи. Таа отсекогаш сакала да експериментира за што сведочат нејзините обиди да си го обои телото со впечатливи бои и драматични дизајни. Но, нејзините последни мејкап предлози се посветени на инсектите и нивната употреба во шминкањето на очите.

Џасмин почнала да го практикува ова во ноември 2017 година кога земала одвратни бубачки од нејзината градина и ги ставала директно на нејзините очни капаци. Но, без разлика колку ужасно ви делува нејзината шминка за очи, нема да успеете да го тргнете погледот од нивниот креативен изглед.

Ќе останете без зборови: Шминкерка користи вистински инсекти во нејзината мејкап рутина!

Минатото лето, оваа шминкерка почнала да вметнува живи полжави и мртви оси во нејзината мејкап рутина. Експериментот ѝ помогнал да почне повеќе да ја цени природата и да се забавува преку разните комбинации на убавото и гротескното. Подоцна, таа забележала дека има мртви муви на нејзините прозорци и се заинтересирала за нивната убавина, па решила да направи цела мејкап серија посветена на инсектите.

„Решив да заборавам на стигмата, почнав да ја забележувам нивната убавина и тогаш нешто блесна во мене. Морав да најдам повеќе инсекти. Морав да научам нешто за нив и да го споделам тоа со светот“, изјавила Џасмин.

Ќе останете без зборови: Шминкерка користи вистински инсекти во нејзината мејкап рутина!

Оваа уметница ги користи сите инсекти што ќе ѝ се најдат при рака: пеперутки, бубачки, оси, бумбари и слично. Ниту еден дел од нејзините очи не е забранет кога станува збор за тоа каде ќе го стави инсектот. Таа досега има ставено скакулци на веѓите, пајаци на крајот од окото и црви на трепките.

Ќе останете без зборови: Шминкерка користи вистински инсекти во нејзината мејкап рутина!

Продолжете на следната страница за остатокот од текстот…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар