Како пајакот си ја плете мрежата?

Пајакот обично спокојно си седи и си дреме настрана додека си го чека ручекот, но за да може да си го дозволи тоа претходно вложува многу труд.

Како пајакот си ја плете мрежата?

Жан Мишел, фотограф-аматер од Франција, слично како и пајакот, одморал оставајќи го неговиот фотоапарат да слика сам на секои 4 секунди во текот на 90 минути. Но, потоа макотрпно работел да ги спои сите тие фотографии во ова неверојатно видео кое детално го покажува процесот на плетење на пајаковата мрежа.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар