Ја познавате ли Елизабет Џоли?

Ја познавате ли Елизабет Џоли?

Елизабет Џоли е една од новите холивудски ѕвезди, но само во уметничките дела на Швеѓанецот Џорџ Шамоун. Тој дошол до интересна идеја, да ги претопи во еден лик филмската икона Елизабет Тејлор и денес мегапопуларната холивудската актерка, Анџелина Џоли. Историјата и сегашноста ги разграничил со тоа што делот од лицето на Тејлор е во црно-бела техника, а на Џоли во боја. Совршен анатомски спој.

Две холивудски ѕвезди во еден лик

Елизабет Тејлор и Анџелина Џоли

Погледнете ги и останатите фотографии од Холивуд некогаш и сега во едно исто лице и откријте кој ги наследил убавината и шармот на Кери Грант, Одри Хепберн, Џејмс Дин и Мерлин Монро.

Две холивудски ѕвезди во еден лик

Кери Грант и Џорџ Клуни

Две холивудски ѕвезди во еден лик

Одри Хепберн и Натали Портман

Две холивудски ѕвезди во еден лик

Џејмс Дин и Роберт Патинсон

Две холивудски ѕвезди во еден лик

Мерлин Монро и Скарлет Јохансон

Фотографиите на Шамоун се дел од неговиот личен проект наречен „Iconatomy“. Најтешкото во процесот на реализирање на идејата му било обезбедувањето фотографии од познатите личности сликани под ист агол. Но, сепак успеал, а крајниот производ, ќе се согласите, се идеални постери за нечија тинејџерска соба. 🙂


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар