Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Есента е период во кој се отвораат портали кон други светови. Дождот прави вирови кои ја рефлектираат нивната околина, а фотографот Себастијан Лукзуво решил да го искористи ова.

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Себастијан отсекогаш бил фасциниран од древната историја, па решил да го посети Рим. Сакал самиот да се убеди дека овој град е навистина толку неверојатен како што го гледаме на фотографиите.

„Ми беше сон да го истражам стариот Рим и неговите вистински жители. Почнав да го истражувам градот гледајќи надолу, како скромен верник за време на молитва. Можеби и тоа беше молитва на некој начин, за да се вратат старите слики од Рим, па затоа почнав да ги гледам магичните вирови и влажните прозорци.“

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Себастијан го фотографирал Рим од целосно нова перспектива – ја фотографирал рефлексијата на вировите. Резултатот, без сомнение, е неверојатен.

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Истражување на древната убавина на Рим гледајќи надолу

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар