Илустрации кои им даваат живот на секојдневните улични објекти

Автор: Ана Петровиќ

Многумина од нас секојдневно се во брзање без да ги забележат убавите работи кои нè опкружуваат. Данскиот илустратор Тинеке Мејринк нуди креативен и забавен начин на еден поинаков поглед кон светот – „само застани и погледни“, вели таа.

Нејзиниот блог „Stop:Watch“ ја зачинува имагинацијата со колекција од едноставни улични објекти на кои таа им внесува живот, додавајќи минималистички детали.

1-ilustracii-koi-im-davaat-zhivot-na-sekojdnevnite-ulichni-objekti-kafepauza.mk

Тинеке ги објавува двете верзии на истата слика: првата е оригиналната и здодевната верзија, а втората верзија е нејзиното креативно дело. Таа ја покажува разликата помеѓу она што претставува самиот објект и она што таа го гледа.

„Во светот секогаш постојат нови работи и откритија, доколку погледнеме поблиску. Отворете ги очите и погледнете – инспирацијата е насекаде околу нас.“

Нејзината креативност е поттик да ја пронајдеме убавината дури и во навидум обичните предмети во нашето опкружување.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар