Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge – дански концепт на живеење за кој многумина полудеа во последниве години, поттикнува создавање пријатна атмосфера и уживање во добрите работи со нашите најблиски. Ги прави магични моментите, без разлика дали сме сами или со пријатели. Овој концепт на мали ритуали што ве прават среќни е особено важен во зима за ладните денови и долгите ноќи, ниските температури, бледите бои и недостатокот на сончева светлина. Денес ви донесовме неколку совети и многу примери за украсување на вашиот дом на Hygge начин и како да создадете амбиент што ќе ви овозможи да се чувствувате пријатно и да ја почуствувате празничната магија.

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Украси

Божиќ е време кога поради ниските температури не можеме да поминуваме многу време на отворено, затоа е неопходно да се внесе надворешноста во внатрешноста. Природните украси што сите ги сакаме како боровите дрвја и шишарките се повеќе од добредојдени во создавањето Hygge божиќна аттмосфера. Овде би сакале да посочиме дека за да создадете Hygge атмосфера не треба да трошите дополнителни средства, но можете да го користите она што веќе го имате. Создадете персонализирани украси, направете колачиња или торта и споделете ги со најблиските.

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Светилки

Пред сè, избегнувајте го главното осветлување. Со тоа, не ограничувајте ги светлата само на вашата голема елка, туку размислете и ставете ги светлата на полици за книги или околу прозорците. Свеќите ќе ви помогнат да создадете амбиент, а можете да се обидете и сами да направите свеќи ако сакате вашиот дом да мириса на вашите омилени мириси.

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Hygge божиќна атмосфера: Овие идеи ќе ви помогнат да ја почуствувате празничната магија во домот

Можеби ќе ве интересира и зошто црвената и зелената се боите на Божиќ?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар