Храмовите на љубовта во Кхајурахо

Храмовите на љубовта во Кхајурахо

Второто место по посетеност во Индија, по Таџ Махал, е малиот град Кхајурахо, познат по неговите храмови кои датираат од периодот помеѓу 9-тиот и 11-тиот век. Некогаш на времето биле изградени 85 храмови, од кои денеска се останати само 25.

Храмовите на љубовта во Кхајурахо

Тие постојано биле уништувани од страна на муслиманското население заради еротските скулптури кои се наоѓаат на нив. Името на градот потекнува од индискиот збор за урмино дрво, бидејќи некогаш целиот регион околу храмовите бил преплавен со нив. Ова место претставува одличен пример за комбинација од архитектура и фантастични скулптури.

Храмовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во КхајурахоХрамовите на љубовта во Кхајурахо

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар