Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Бразилецот Густаво Соуса е уметник и креативен директор на лондонската компанија Mother London. Во екот на одржувањето на Олимпијадата во Лондон тој ги создал овие графики кои преку олимписките кругови ги прикажуваат дел од најголемите глобални проблеми со кои денес се справува човештвото. Темите кои тој ги опфаќа варираат од општи податоци поврзани со бројот на светската популација, па сè до малку познати факти кои укажуваат да проблемите со прекумерната тежина кај луѓето и поседувањето оружје.

„Олимписките кругови претставуваат симбол на здрава конкуренција и заедништво, но знаеме дека светот не е совршен. Признавањето на разликите веројатно е првиот чекор кон постигнување на некаква рамноправност,“ ги објаснува Густаво своите дела.

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Луѓе со прекумерна тежина

Колекцијата на Густаво има едноставно име – океанијаевропаамерикаафрикаазија. Содржи 16 различни графики, по една за секој ден од игрите. При тоа, се обидел малку да си поигра со гледачите со тоа што ги размешал боите кои ги означуваат континентите.

„Не открив која боја на кој континент се однесува затоа што можете сами да сфатите додека „ги читате“ графиките. Сметав дека процесот на откривање ќе биде интересен,“ вели тој.

За да не се мачите сами да откривате, во неговите дела сината боја ја означува Океанија, жолтата е Африка, црната е за Европа, зелената ја означува Азија, а црвената Америка.

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Процент на домаќинства кои поседуваат телевизор

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Сопственици на оружје

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Трошоци за воени цели

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Убиства

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Број на затвореници

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Баратели на азил

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Луѓе - носители на ХИВ вирусот

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Број на милијардери

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Број на население

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Број на католички свештеници

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Број на ресторани на МекДоналдс

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Смртност кај децата

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Емисија на јаглерод диоксид по глава на жител

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Количина на отпад ризилен по здравјето

Глобалните проблеми прикажани преку олимписките кругови

Процент на продажба на Кока КолаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. Psyonara Reply

  Bi trebalo da e:
  Plava – Evropa ( plava krv,kralski zemji )
  Zolta – Azija (Zolta rasa)
  Crna – Afrika (Crna rasa)
  Zelena – Avstralija i Okeanija (neznam zosto) 😀
  Crvena – (Crvena rasa – Indijanci)

Остави коментар