Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка

Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка

Московскиот фотограф Александер Коклов ги истражува можностите на визуелната трансформација со помош на бојата и шминката. Неговата фотосерија Art of Face ја сочинуваат прекрасни фотографии кои се одликуваат со интригантно нанесени бои на човечкото лице.

Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка

Тој за оваа серија работел со мејкап-артистката Валерија Кутсан и експертката за ретуширање Вероника Ершова. Неговите фотопортрети претставуваат надреални верзии од фотографираните субјекти инспирирани од дводимензионалните постери, стриповите, поп културата, уметничките слики, пикселизираните слики и карактерите од цртаните филмови.

„Валерија користи различни техники на боење на човечкото лице, па можете да видите многу варијации – од скици и графичка уметност до водени бои и маслена техника. Ова е комбинација од интересна шминка, експерименти со студиска фотографија и внимателно ретуширање.“

Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка Фотопортрети од лица моќно трансформирани со боја и шминка

Работата на Коклов ја имаме видено и порано во неговата серија црно-бели портрети наречена Weird Beauty.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар