Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Првата љубов на култниот режисер од Бронкс, Стенли Кјубрик е фотографирањето. Талентот го наследил од својот татко, кој покрај тоа што бил доктор, обожавал и да фотографира. Домашната лабораторија за развивање филмови му овозможила на Стенли да го совлада целиот процес уште од мали нозе. Тој фотографирал и за училишниот весник.

Вниманието на јавноста Стенли го привлекол на 16-годишна возраст со фотографијата „Продавач на весници ја оплакува смртта на Рузвелт“. За 25 долари успеал да ја продаде на тогаш водечкиот магазин „Look“, каде се вработил веднаш после школувањето. Со тоа Стенли станал најмладиот фотограф во историјата на магазинот. Погледнете дел од неговата работа.

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Акробатска точка - 1948

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Жена од циркус води мајмун на ролшуи - 1948

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Џони Грант - 1946

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Џони на лице место - 1946

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Студент на Универзитетот „Колумбија“ - 1948

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Бетси вон Фурштенберг - 1949

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Момчиња што чистат чевли - 1947

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Момчиња што чистат чевли (Добавувачот) - 1947

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Момче што чисти чевли качено на ограда - 1947

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Девојче во забавен парк - 1946

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Девојче со кукли - 1947

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Чекање пред стоматолошка ординација

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Менување автомобилска гума - 1946

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Лабораторија на Универзитетот „Колумбија“ - 1948

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Боксерот Валтер Картие - 1948

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Генералот Двајт Ајзенхауер на Универзитетот „Колумбија“ - 1948

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Филмска екипа - 1947

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Модна ревија - 1948

Фотографии од животот во 40-тите направени од единствениот Стенли Кјубрик

Прошетка по улиците на Њујорк – 1946Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар