Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“

Овие неверојатни фотографи се направени со долга експозиција од страна на астронаутот Дон Петит, од Интернационалната вселенска станица, во текот на Експедицијата 31.Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Додека вселенската станица кружела околу Земјата со околу 27,36 километри на час, инженерот Дон Петит направил фантастични фотографии сликајќи со 30-секундна експозиција, кои потоа софтверски ги споил за да прикаже 10-15-минутно движење. Ротацијата била доволно брза за да го „замати“ природниот изглед на Земјата и да ја прикаже со разнобојни снопови светлина, како и да улови траги од ѕвездите, Аурора и светлина распрскана по целата површина на Земјината топка. Добиениот резултат е вчудовидувачки!Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Фотографии направени во вселената од кои „боли глава“Погледнете повеќе фотографии на неговиот профил на Фликр.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар