Чудесни стаклени тридимензионални слики

Чудесни стаклени тридимензионални слики

Кинескиот уметник Xia Xiaowan на доста инвентивен и чудесен начин, успева да си ги покаже своите одлични креативни способности. Тој користи повеќе слоеви на затемнето и осенчано стакло, така трансформирајќи ги дводимензионалните слики во величествени тридимензионални дела, кои тој ги нарекува „просторни слики“.

Чудесни стаклени тридимензионални слики

Неговите „просторни слики“ изгледаат како холограми. Тие се направени така што, доколку направите еден круг околу инсталацијата, сликата ќе ви се менува од секоја перспектива, зависно од аголот од кој ја гледате.

Чудесни стаклени тридимензионални сликиЧудесни стаклени тридимензионални слики

Овие дела во вистинска смисла на зборот ја замаглуваат границата помеѓу сликарството и скулпторството.

Чудесни стаклени тридимензионални сликиЧудесни стаклени тридимензионални сликиЧудесни стаклени тридимензионални сликиЧудесни стаклени тридимензионални сликиЧудесни стаклени тридимензионални сликиЧудесни стаклени тридимензионални сликиЧудесни стаклени тридимензионални слики


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар