Бајковита дигитална уметност

Овие слики се дело на Чарли Боватер (24) од Велика Британија, уметничка и илустраторка која првенствено се занимава со дигитална уметност. За себе вели дека е страствен вљубеник во Дизниевите долгометражни цртани, а неговото влијание доста често се забележува во нејзината уметност. Младата артистка има неверојатна способност да ги спои бајката и дигиталната уметност во едно, а нејзините дела навистина изгледаат како да се дел од имагинарен свет. Особено е забележлива нејзината „зависност“, како што и самата вели, кон цртањето женски ликови, а според неа сето тоа започнало поради омилениот цртан кога била малечка – „Малата сирена“.

Многумина сметаат дека нејзините илустрации се толку добри поради нејзината способност да црта ликови со совршена анатомија и силни експресии. Нејзините слики често се наоѓаат на страниците на познатите списанија за дигитална уметност 2DArtist Magazine и Imagine FX. Дел од нејзините илустрации можете да ги погледнете подолу.Бајковита дигитална уметност Бајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметностБајковита дигитална уметност


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

Остави коментар