Артист црта фацички на празни лименки најдени на улица

Кога уличниот уметник My Dog Sighs ќе пронајде фрлена празна лименка на улица, тој ја користи ситуацијата за да ја претвори во вистинско уметничко дело. Артистот црта фацички на разни видови смачкани конзерви, давајќи им карактер и личност. Тој за себе вели дека магнетски го привлекуваат необични работи и обожава да допре со срцето на луѓето кои се фасцинираат од неговата уникатна работа.

Артист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улица

За да ги создаде портретите на смачканите конзерви, Дог прво го мачка дното на конзервата со сива боја, која служи како боја на кожа. Потоа ги црта среќните, тажни или намуртени фацијални експресии и притоа му дава нова свежина на она што некогаш било отпад. Кога ќе го заврши уметничкото дело, ја остава лименката истакната на некое пешачко шеталиште, со цел некој да ја здогледа и да си ја однесе дома.

Артист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улица

Овој проект претставува ретка форма на уметност, а воедно и инвентивен начин за рециклирање на отпадот.

Артист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улицаАртист црта фацички на празни лименки најдени на улица

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. magde Reply

    hahaha super se 😀

Остави коментар