Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

Како и многу други работи, зградите исто така се рушат со текот на времето. Но, само затоа што една зграда е стара не мора да значи дека треба да ја оставиме да се сруши. Напротив, некои архитекти решиле да им дадат живот на старите згради, а во продолжение погледнете како тие изгледаат сега.

1. Старата саат-кула која се претвори во пентхаус

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

2. Стара фабрика од Втората светска војна претворена во дом за живеење

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

3. Стар воз претворен во хотел

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

4. Зградата која била користена за пливање на Летните олимписки игри во 2008 година во Пекинг сега е прекрасен воден парк

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

5. Стара црква претворена во дом

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

6. Стар театар во Аргентина е претворен во библиотека

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

7. Црква која сега е една од најубавите библиотеки во светот

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

8. Црква во Шпанија која сега е скејт парк

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

9. Хотел во Бостон кој порано бил затвор

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

10. Воден парк во Германија кој е изграден во воздушен брод

Архитекти им даваат нов живот на старите згради и тие изгледаат неверојатно

За повеќе фотографии продолжете на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар