18-те најдобри фотографии во светот за 2015-та според натпреварот на „Сони“

18-те најдобри фотографии во светот за 2015-та според натпреварот на „Сони“

Светската фотографска организација ја објави својата листа на „Сони светските награди за фотографија“ за 2015. Рекорден број од 173.444 фотографии се пријавени од професионални и аматерски фотографи од 171 држава за изминатава година. Победниците ќе бидат објавени на 23.04.2015, а дотогаш проследете ја скратената листа од трите категории – професионална, отворена и младинска категорија.

1. „Во Тундрите“ – Симон Морис – Луѓе, отворена категорија

1-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

2. „Пот и крв“ – Марчин Клоце – Спорт, професионална категорија

2-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Фотографијата е направена на тренинг на сумо борачи каде посебен акцент се става на нивната флексибилност, што ги изненадува оние кои судат според изгледот.

3. „Изобилство“ – Кристина Капушински Џонсон – Насмевка, отворена категорија

3-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

4. „Приказната за жабите“ – Харфиан Херди – Природа и животински свет, отворена категорија

4-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

5. „Стариот Пастир“ – Саид Барикани – Луѓе, отворена категорија

5-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

6. „Молитва“ – Мухамед Беркати – Уметност и култура, отворена категорија

6-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

7. „Подводна грациозност“ – Џонатан Јип Чин Тонг, професионална категорија

7-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Обид на фотографот да ја долови грациозноста и редењето при синхронизираното пливање на тренинг во Сингапур.

8. „Сини полиња“ – Симон Батерворд – Пејзаж, професионална категорија

8-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Фотографијата била направена од мал авион на височина од 1.500 метри. Височината била пресудна за птичјата перспектива која е доловена, користејќи долго фокално растојание. Периодот и временските услови кога е направена се исто така важни, а апстрактноста е зголемена со целосниот недостаток на сенки.

9. „Прв поглед“ – Брент Стиртон – Современи проблеми, професионална категорија

9-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Западен Бенгал, Индија, 21 октомври 2013 година: Слепите девојчиња Соња (12) и Анита Синг (5) се родени со вродена катаракта и слепило во сиромашна фамилија. Тие секаде биле придружувани од нивните родители. Операцијата да се излечи нивното слепило е едноставна и трае 15 минути, но нивното семејство финансиски не можело да ја поткрепи. Донаторите собрале пари за нивната операција, па така оваа фотографија е есеј кој раскажува приказна за животот пред, за време на операцијата и по неа. Ова е моментот кога се радуваат на светлината.

10. „Обезглавена“ – Адриан Јажзак – Уметност и култура, отворена категорија

10-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Турнир по гимнастика во Полска, категорија од 8-12 години.

11. „Рамил Гилванов“ – Рима Гилванова – Животен стил, професионална категорија

11-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

12. „Хранење на пеликаните“ – Мелиса Литл – Природа и животински свет, отворена категорија

12-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

13. „Еврленд Кореја“ – Џулија Фулертон Батер – Животен стил, професионална категорија

13-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Еверленд е најголемиот забавен парк во Кореја, а ова е јавниот туш на Карипскиот залив.

14. „Берлин на мраз“ – Александар Клебе – Панорама, отворена категорија

14-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

15. „Дисциплина“ – Тарек Тума – Дел од секундата, отворена категорија

15-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

16. „Украина, Киев, Еуромаидан“ – Владислав Мисиенко – Актуелни случувања, професионална категорија

16-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Украински протестант свири на пијано пред полициската блокада, Киев, 2 октомври 2014.

17. „Ганг, смртта на реката“ – Џулијо ди Стурко – Пејзаж, професионална категорија

17-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

Хинду верниците застанати по должина на реката Ганг се подготвени да се натопат во водата на светата река, Индија, 2008 год.

18. „Театарот“ – Кришан Бансал- Животна средина, младинска категорија

18-18-te-finalisti-od-Svetskite-Fotografski-Nagradi-so-fotografii-koi-kje-ve-naezhat-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар