6 вежби за грб кои ќе направат да се чувствувате како да сте биле на масажа - Part 2

6 вежби за грб кои ќе направат да се чувствувате како да сте биле на масажа

4. Странично истегнување

5 вежби за грб кои ќе направат да се чувствувате како да сте биле на масажа

Зона на влијание и резултати: Подобрена циркулација, истегнување на страничните стомачни мускули и мускулите на градите.

Почетна позиција: Седнете на столот со исправен грб.

Поставете ја едната дланка на столот и опуштете го раменото. Кренете ја другата рака горе и почнете да се истегнувате странично. Држете го телото исправено и обидете се да не се навалувате нанапред или наназад. Направете по 10 повторувања на секоја страна.

5. Галеб на стол

5 вежби за грб кои ќе направат да се чувствувате како да сте биле на масажа

Зона на влијание и резултати: Опуштени стапала и листови и истегнување на долниот дел од грбот.

Почетна позиција: Седнете на столот со исправен грб. Поставете го десниот глужд врз левото колено.

Навалете се напред и почувствувајте го истегнувањето. Обидете се да ги допрете колковите со стомакот. Грбот држете го исправен. Држете ја положбата 30 секунди и сменете ја страната. Направете по 2-3 повторувања со двете нозе.

6. Најдобрата вежба за истегнување на грбот

5 вежби за грб кои ќе направат да се чувствувате како да сте биле на масажа

Веројатно нема да можете да ја направите оваа вежба во канцеларија, но бидејќи е многу ефективна, направете ја дома. Вежбата ќе ви помогне да ги релаксирате долниот дел од грбот и мускулите на задникот. Ќе ја намалите болката во грбот, а вежбата е одлична за крај на секоја рутина за вежбање.

Почетна позиција: Легнете на вашиот грб.

Свиткајте ги колената и придвижете ги кон градите. Фатете го левото колено и доближете го што е можно повеќе до вашите гради, а десната нога исправете ја и спуштете ја на земјата. Држете ја положбата 30 секунди. Повторно доближете ги и двете нозе до градите, па сменете ја ногата.

Погледнете ги и овие неверојатни вежби за во канцеларија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар