25 најчудни митски предмети на сите времиња - Part 5

25 најчудни митски предмети на сите времиња

21. Баба Рога

(21)25-najchudni-mitki-predmeti-na-site-vreminja-kafepauza.mk

Баба Рога е страшна стара вештерка која се појавува во словенските митови. Таа лета наоколу во голем аван и користи голем толчник како стап. Таа исто така има колиба во шумата која шета на нозе од кокошка.

22. Појасот на Афродита

(22)25-najchudni-mitki-predmeti-na-site-vreminja-kafepauza.mk

Афродита била грчка божица на љубовта, плодноста и убавината. Во римската митологија таа е позната како Венера. Таа била сè што еден маж посакувал и можеби ова има врска со фактот дека таа поседувала магичен појас кој ги терал сите да се заљубат во личноста што го носела.

23. Портите на Дурин

(23)25-najchudni-mitki-predmeti-na-site-vreminja-kafepauza.mk

Ова е дел од митологијата на Средната Земја, светот во кој се наоѓа Господарот на прстените. Портите на Дурин, што биле влез во градот на џуџињата Казад-дум (подоцна познат како Морија) биле изградени од џуџињата во Средната Земја. Портите биле толку добро изработени што совршено се вклопувале со планината кога биле затворени. На нив пишувало „Портите на Дурин, Господар на Морија. Кажи, пријател и влези.“

24. Арго

(24025-najchudni-mitki-predmeti-na-site-vreminja-kafepauza.mk

Арго бил бродот кој Џејсон и Аргонаутите го користеле да го најдат златниот елек. Атина му кажала на Џејсон да направи брод со 50 весла и да го крсти како неговиот градител, Арго.

25. Наметката на Фреја

(25)25-najchudni-mitki-predmeti-na-site-vreminja-kafepauza.mk

Фреја е нордиската божица на љубовта, плодноста, убавината, војната и смртта, и е водич на Валкирите. Таа имала магична наметка направена од пердуви од сокол која ѝ овозможувала да се претвори во сокол. Понекогаш им ја позајмувала наметката на Тор и на Локи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар