20 моќни жени кои први постигнале нешто значајно во својата област

6. Арета Френклин – Првата жена која била примена во Куќата на Славните на Рокенролот

20 моќни жени кои први постигнале нешто значајно во својата област

Френклин има добиено 18 Греми награди.

7. Мае Џејмисон – Првата обоена жена во вселената

20 моќни жени кои први постигнале нешто значајно во својата област

Џејмисон, која има диплома по инженерство и медицина, отишла во вселената во 1992 година.

8. Опра Винфри – Првата жена која започнала и продуцирала сопствена емисија

20 моќни жени кои први постигнале нешто значајно во својата област

Шоуто на Опра Винфри, најгледаната емисија во историјата на телевизијата, се емитувало цели 25 години.

9. Рита Морено – Првата Латиноамериканка која освоила Еми, Греми, Оскар и Тони

20 моќни жени кои први постигнале нешто значајно во својата област

Морено е една од 12-те луѓе кои имаат освоено Еми, Греми, Оскар и Тони, познати како ЕГОТ. Таа добила Претседателски медал на слободата во 2004.

10. Габи Даглас – Првата американска гимнастичарка која освоила златни медали за поединечно и групно учество на иста Олимпијада

20 моќни жени кои први постигнале нешто значајно во својата област

Даглас освоила 3 златни медали на Олимписките игри во 2012 и 2016 година и му помогнала на американскиот тим да освои злато на светските првенства во 2011 и 2015 година.

Продолжете на третата страница за да се запознаете со останатите моќни жени…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар