12 луди идеи кои заработиле милиони - Part 2

12 луди идеи кои заработиле милиони

7. Свеќа со скелет од мачка

(7)12-ludi-idei-koi-zarabotile-milioni-kafepauza.mk

Дизајнерот Торун Арнадотир добил неверојатна идеја за свеќа: Како што гори свеќата се открива метален скелет на мачка. Денес колекцијата на дизајнерот има свеќи во форма на многу други животни. Сепак, мачката е најголем хит и за неа успеал да собере 102.000 долари.

8. Палто-мечка

(8)12-ludi-idei-koi-zarabotile-milioni-kafepauza.mk

Еден од најдобрите примери за непрактично собирање пари е палтото Griz Coat. Тоа е направено од вештачко крзно, има капа во форма на мечкина глава и ракавици во форма на канџи. На креаторите им биле потребни 2.500 долари да го започнат проектот, но успеале да соберат над 29.000 долари.

9. Картичка која не престанува да свири

(9)12-ludi-idei-koi-zarabotile-milioni-kafepauza.mk

Оваа картичка изгледа како и секоја друга, па можеби нема ни да ја забележите. Но, откако ќе ја отворите, таа никогаш не престанува да свири. Дури и ако ја затворите или ја навлажните, таа ќе продолжи да свири уште 3 часа. Креаторот сакал да собере 7.500 долари, но успеал да собере над 92.000 долари за овој изум.

10. Најубавиот календар со мачки

(10)12-ludi-idei-koi-zarabotile-milioni-kafepauza.mk

Во 2014 година, Кејт Фанк и Бренан Грох решиле да го создадат „Најневеројатниот календар со мачки“. Тие успеале да соберат над 25.000 долари од донации, па календарот се произведува секоја година.

11. Четка за „лижење“ на вашата мачка

(11)12-ludi-idei-koi-zarabotile-milioni-kafepauza.mk

Ова можеби не е најуспешниот проект и е навистина чуден. Четката LICKI била создадена со цел да ја „бањате“ вашата мачка додека си играте со неа. Луѓето донирале 52.000 долари за реализирање на оваа идеја.

12. Единствената долна облека која им е потребна на мажите

(12)12-ludi-idei-koi-zarabotile-milioni-kafepauza.mk

Оваа револуционерна технологија била направена со цел мажите да се чувствуваат што е можно поудобно. Во оваа долна облека има многу повеќе место за „сè“ отколку во обичната долна облека. Проектот собрал повеќе од 141.400 долари од донации.

Погледнете и некои од најчудните јапонски изуми.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар