15-те најпопуларни божиќни книги според корисниците на Гудридс

6. „Најдобрата божиќна церемонија на сите времиња“ – Барбара Робинсон (The Best Christmas Pageant Ever)

15-те најпопуларни божиќни книги според корисниците на Goodreads

Што ќе се случи кога најлошите деца во историјата на светот ќе ја преземат божиќната церемонија во нивниот град? Следуваат смешни и интересни „злодела“.

7. „Празници на мраз“ – Дејвид Седарис (Holidays on Ice)

15-те најпопуларни божиќни книги според корисниците на Goodreads

Никој не знае да пишува за празниците како Дејвид Седарис. Оваа колекција есеи има извадоци од дневникот на елфот Мејси, а раскажува и за тајниот план на Дедо Мраз кој тргнал на лошо. Ова забавно четиво е одличен избор за возрасните кои сакат да се насмеат.

8. „Книгата со предизвици на Деш и Лили“ – Рејчел Кон и Дејвид Левитан (Dash & Lily’s Book of Dares)

15-те најпопуларни божиќни книги според корисниците на Goodreads

Во оваа празнична романса, една тетратка полна со предизвици спојува двајца необични тинејџери. Но дали кога конечно ќе се сретнат во живо ќе се поврзат како нивните напишани верзии?

9. „Божиќната кутија“ – Ричард Пол Еванс (The Christmas Box)

15-те најпопуларни божиќни книги според корисниците на Goodreads

Ова е првиот дел од празничната трилогија и ја раскажува приказната за вдовица и младо семејство кое се преселува со неа. Заедно тие ја откриваат причината за празниците и вистинскиот божиќен дух.

10. „Подарокот од мудрецот“ – О. Хенри (The Gift of the Magi)

15-те најпопуларни божиќни книги според корисниците на Goodreads

Малку книги ја доловуваат суштината на празниците како класиката на О. Хенри. Ова е приказна за љубовта, давањето и несебичноста. Книгата е задолжително четиво за секој Божиќ.

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар