Астро-значење на деновите во седмицата

Секој ден во неделата си има свое позитивно или негативно значење. Погледнете за што е најпогоден секој ден и организирајте ги вашите активности според тоа.

astro-znachenje-na-denovite-vo-sedmicata-kafepauza.mk

Понеделник

Не треба да почнувате ништо бидејќи ова е ден кога Месечината е многу променлива. На овој ден обично сме емотивни, нерасположени, но и под силно влијание на интуицијата. За многу луѓе ова е најпредизвикувачкиот ден од неделата. Најдобри активности за во понеделник се: медитација, анализирање, лични задоволства, одмор, релаксација, спиење.

Вторник

Во вторник владее Марс. Овој ден ја поттикнува продуктивноста, компетицијата, ефективноста и одлучноста. Поволен е за завршување на сите рутински работи кои се однапред договорени и не бараат преголема ментална активност. Но, покрај тоа што е одличен ден да ги завршите заостанатите работи, добар е и за започнување нови проекти. Одлични активности за во вторник се: реализирање на нови идеи, градење стратегии во кариерата и на работа, стартување нови проекти, расчистување, вежбање, дополнување на to-do листите.

Среда

Среда е ден на комуникацијата, кога работите ги разбираме на екстремно прецизен и ефикасен начин. Ова е поволен ден за коресподенција, маркетиншки активности, состаноци, преговори и кратки патувања. Со среда владее Меркур, заради кој е и поволен ден за дружење и забава.

Четврток

Четврток е најпродуктивниот ден во неделата. Со овој ден владее Јупитер, кој има моќ да го распали огнот во нас и да нѐ натера да делуваме. Јупитер е планета на претприемништвото и експанзијата. Поволен е за важни работи како: потпишување договори, поврзување со нови соработници, учење и финансиски трансакции. Многу е поволен и за долгорочно планирање. Јупитер носи голема позитивна енергија која може да се почувствува во текот на целиот ден.

Петок

Венера владее на овој ден, која е симбол на љубовта, конекцијата, припадноста, удобноста, вниманието, сензуалноста и страста. Затоа е идеален ден за партнерот, семејството, пријателите и децата. Одличен е за подготовки за викенд, одмор, масажа, забава и релаксација. Бидејќи е ден на уживањето, испланирајте посета на спа-центар, салон за убавина, кино и слично. Најтипично е да го искористите за многу романтика.

Сабота

Со сабота владее Сатурн кој е заслужен за помагањето на другите. Поминете време со семејството, со своите баба и дедо. Нахранете ги гладните. Саботата е препорачлива за мир и чистење во домот. Но, исто така овој ден е и оптимален за завршување на работите (не толку многу како во четврток), планирање на неделата која следува, подготовка за идните активности, учење итн.

Недела

Со недела владее Сонцето. Идеален е за активен одмор со семејството, пријателите и соседите. Сонцето е во духот на споделувањето, изразувањето, распространувањето, осветлувањето и растот. Затоа е добар ден за одмор и релаксација, забава со саканите, купување за дома, готвење и слично.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар