Зошто рацете и стапалата ви се постојано студени?

Зошто рацете и стапалата ви се постојано студени?

На некои луѓе рацете и стапалата им се студени и кога е времето студено и кога е топло. Студените прсти обично не значат проблем со здравјето и се честа појава особено во студените денови, но кога се симптом на некое нарушување на здравјето тогаш можеби имате некој од следните проблеми.

Зошто рацете и стапалата ви се постојано студени?

1. Анемија. Ако студените раце и стапала се јавуваат заедно со замор, малаксаност и главоболки, тоа може да значи дека крвта ви е слаба. Затоа треба да се јавите кај лекар и да направите анализа.

2. Дијабетес. Трпнењето на студените раце и стапала може да биде првиот симптом на дијабетес. Следниот симптом е засилениот апетит.

3. Тироидна жлезда. Кога тироидната жлезда има некој проблем и работи забавено, тоа доведува до забавување и на метаболизмот, а потоа и на студенило во рацете и нозете.

4. Стрес. Стресот го покачува адреналинот, а тој пак ја слабее циркулацијата на крвта поради што рацете и стапалата се ладат.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар