Зошто омега-3 и омега-6 се исклучително важни масни киселини за човечкото тело?

Зошто омега-3 и омега-6 се исклучително важни масни киселини за човечкото тело?

Секоја модерна жена знае дека тајната на здравјето е во урамнотежената исхрана – односно наоѓање совршена рамнотежа при внесувањето јаглехидрати, белковини и масти. Оваа исхрана брзо прави огромна разлика за вашето тело, а самите вие ќе се чувствувате подобро од кога било порано. Сепак, имајте на ум дека никогаш не можете да го добиете истиот ефект со додатоците во исхраната – колку поприродно, толку подобро. Ако сте љубители на здравата исхрана, сигурно веќе знаете за што зборуваме. Ако сè уште барате причина да почнете поздраво да се храните – ве советуваме тоа да го сторите во истиот момент, бидејќи не можете ни да замислите што пропуштате.

zoshto-omega-3-i-omega-6-se-iskluchitelno-vazhni-masni-kiselini-za-chovechkoto-telo-www.kafepauza.mk1

Уште еден аспект на здравата исхрана што вреди да се спомене е моќта на масните киселини омега-3 и омега-6. Овие липиди ја спречуваат појавата на кардиоваскуларни болести и го зајакнуваат имуниот систем – тие се едноставно незаменливи. Од друга страна пак, секоја жена ќе го цени фактот дека тие ја подобруваат состојбата на кожата, косата и ноктите.

zoshto-omega-3-i-omega-6-se-iskluchitelno-vazhni-masni-kiselini-za-chovechkoto-telo-www.kafepauza.mk2

Најголем број омега-3 и омега-6 можете да најдете во рибите, особено во оние што се одгледуваат во дивина. За разлика од контролираните базени, оние што живеат во природата имаат помалку маснотии и повеќе корисни микроелементи. Лососот е најдобриот избор доколку сакате да го наполните телото со овие чудотворни масни киселини. Не мора дури ни да го купувате свеж, тој нема да ги загуби потребните хранливи материи дури ни ако е замрзнат.

Прочитајте ги и овие 6 правила за поздрава исхрана во 2018 година!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар