Засладете им го денот на своите блиски со овој неверојатен десерт: Торта „Снегулка“

Засладете им го денот на своите блиски со овој неверојатен десерт: Торта „Снегулка“

Тортата „Снегулка“ е едноставна за приготвување, лесна, пенеста и мека. Поради својот извонреден вкус може да ја подготвите за секаква пригода.

Засладете им го денот на своите блиски со овој неверојатен десерт: Торта „Снегулка“

Потребни состојки за кора:

 • 5 белки
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 1/2 кесичка прашок за печиво

Потребни состојки за филот:

 • 500 мл млеко
 • 5 жолчки
 • 100 г шеќер
 • 1 лажица ванилин шеќер
 • 50 г чоколадо за готвење
 • 200 г бисквити
 • 300 мл слатка павлака
 • 1 кесичка инстант желатин

Потребни состојки за декорирање на торта:

 • 200 мл слатка павлака или шлаг

Начин на подготовка:

 1. Изматете ги белките со шеќерот, додајте го брашното и прашокот за печиво. Истурете ја смесата во тава обложена со хартија за печење и печете на 200 ᵒC околу 30 минути.
 2. Загрејте 100 мл млеко заедно со ванилиниот шеќер. Испечената кора избоцкајте ја со чепкалка за заби и прелијте ја со зовриеното млеко. Оставете да се излади.
 3. Загрејте 400 мл млеко. Разматете ги жолчките со шеќерот, а потоа истурете ја смесата во топлото млеко. Вратете го тенџерето на рингла и варете ја смесата постојано мешајќи. Штом почне да врие тргнете го тенџерето од оган. Измешајте го желатинот во топлата смеса.
 4. Посебно, изматете 300 мл слатка павлака и спојте ја со млакиот крем. Оставете ја смесата да се излади.
 5. Нарендајте го чоколадото и бисквитите и додајте ги во филот, кој е целосно изладен, потоа добро промешајте ја смесата.
 6. Ставете ја кората во тава со обрач и одозгора нанесете го кремот. Ставете ја тортата во фрижидер за добро да се излади. Потоа изматете слатка павлака или шлаг и премачкајте ја целата торта.

Декорирајте по желба и послужете!

Можеби сакате да го дознаете и рецептот за француските колачи: „Paris Brest“ со крем од кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар