За волшебен мирис и алишта без дамки: Додајте една од овие 8 тајни состојки при перење

За волшебен мирис и алишта без дамки: Додајте една од овие 8 тајни состојки при перење

Сите го обожаваме мирисот на чисти алишта, а можете да го подобрите ефектот на прашокот за перење со некое од следниве средства:


За волшебен мирис и алишта без дамки: Додајте една од овие 8 тајни состојки при перење

1. Сок од лимон

Лимонот делува како природно белило, а алиштата ќе мирисаат неодоливо по перењето. Лимонот можете да го додадете само кога перете бели алишта за да не ја избели облеката во боја. Исто така, можете да ги третирате дамките со сок од лимон. Наместо да триете лимон на материјалот, натопете ја облеката во сок од лимон.

2. Сол

Солта нема да го подобри мирисот на алиштата, но има силно влијание врз отстранувањето на дамките. Како ќе ја користите солта зависи од видот на дамката. Ако станува збор за дамки од крв, потопете ја облеката во ладна вода во која ќе додадете сол. Ако станува збор за мрсни дамки, солта треба да се стави на материјалот за да ја апсорбира мрснотијата, а потоа да ја отстраните од облеката пред да ја ставите во машината за перење.

3. Сода бикарбона

Исто како што ја ставате во фрижидерот за да ги апсорбира сите непријатни мириси, така можете да ја додадете во машината за перење и да го подобрите мирисот на прашокот. Таа е и природен и безбеден производ. Додајте 90 грама сода бикарбона во машината за перење кога ставате детергент за перење алишта.

4. Вода за плакнење на усната шуплина

Замислете вашите чорапи да мирисаат толку свежо? Додајте една мала чаша средство без шеќер кога додавате детергент за перење алишта за да се ослободите од бактериите на алиштата. Можете да го ставите и во делот за омекнувач. Исто така, водата за плакнење на усната шуплина е идеално средство за освежување на целата машина за перење, па можете да ја користите и за таа намена.

5. Оцет

Оцетот дополнително ќе се погрижи за отстранување на нечистотиите што остануваат во водата за време на перењето, а исто така го засилува мирисот на прашокот за перење. Ставете половина чаша бел оцет во одделот за омекнувач.

6. Есенцијални масла

Тие се природно средство против бактерии и мувла. Доволно е да додадете неколку капки масло од лаванда, еукалиптус или нане за да спречите формирање мувла, но и непријатен мирис на влага. Сепак, бидејќи есецијалните масла не се евтини детергенти, можете само малку да ја испрскате облеката по перењето наместо да ги додадете во машината за перење.

7. Алкохол

Ако попрскате алкохол на дамки од мастило, тие сигурно ќе исчезнат. Како? Нанесете алкохол на дамката и почекајте да исчезне целосно, ставете ја во машината и исперете ја со останатите алишта. Бидејќи делува како белило, најдобро е да го користите само на бели алишта.

8. Детергент за миење садови

Ако имате мрсни дамки на облеката, ставете врз нив една капка детергент за миење садови и измијте ги во машината заедно со останатата облека. Дамката сигурно ќе исчезне.

Прочитајте кои работи може да ја уништат вашата машина за перење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар