За помалку од половина час: Рецепт за печен лосос во вкусен сос

За помалку од половина час: Рецепт за печен лосос во вкусен сос

Печениот лосос во сос од лук, путер и мед е брзо решение за ручек или вечера. Полн е со омега-3 масни киселини и протеини и многу лесно се подготвува дома.

За помалку од половина час: Рецепт за печен лосос во вкусен сос

Потребни состојки (за две лица):

  • 2 филети од лосос од 115 до 170 грама
  • 2 лажици путер
  • 2 чешниња лук
  • 2 лажици мед
  • 1 лажица соја сос
  • 1 лажица лут сос по желба
  • 1 лажица сок од лимон
  • ¼ лажичка суви пиперки
  • сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

1. Филетите од лосос зачинете ги со сол, бибер и суви пиперки.

2. Печете го лососот во загреана тава околу четири минути од секоја страна. Месото од лосос е многу нежно, затоа бидете внимателни кога го вртите.

3. Извадете го лососот од тавата.

4. Во истата тава додајте ги другите состојки: путерот, сечканиот лук, медот, соја сосот, лутиот сос и сокот од лимон. Мешајте додека не се соедини храната. Гответе го сосот околу пет минути.

5. Вратете го лососот во тавата и оставете го да се загрее во сосот неколку минути. Послужете со ориз и зеленчук по желба.

Погледнете го овој рецепт за супа со кнедли од сирење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар