Време е за брзо чистење на организмот: Детоксикација за еден викенд!

Време е за брзо чистење на организмот: Детоксикација за еден викенд!

Ако сте константно уморни, а ви изгледа дека се одмарате доволно, ако вашиот тен е сивкав и имате темни подочници, тогаш итно ви е потребна детоксикација бидејќи со сето ова доаѓа ослабен имунитет, инфекции и настинки. Денес ви откриваме викенд детоксикација што има многу здравствени предности. Ги чисти токсините од црниот дроб, бубрезите, дробовите, лимфите и цревата. Потребно е да внесувате доста течности и колку што е можно повеќе да намалите консумирање мрсна храна. Можете да ја примените двапати годишно по 10 дена или неколку пати годишно по 2 дена.

1-vreme-e-za-brzo-chistenje-na-organizmot-detoksikacija-za-eden-vikend-www.kafepauza.mk_

Сабота

Појадок:
 • Млака вода
 • 100 грама зобни снегулки
 • 1 лажичка ленено семе
 • 250 милилитри павлака или зелен чај
 • 60 грама свежи боровинки
 • 200 милилитри јогурт или бадемово млеко
Ручек:
 • 250 милилитри вода
 • Салата (домат, зелка, рокула)
 • 250 грама ослич на скара
 • Блитва и маслиново масло
 • Компир
 • Мала банана
 • Парче диња
Ужина:
 • 250 милилитри вода
 • 1 јаболко
 • 180 милилитри јогурт
 • 30 грама семки од тиква
Вечера:
 • 250 милилитри вода
 • Салата (додајте сок од лимон и маслиново масло)
 • Интегрални тестенини
 • 150 грама туна на скара
 • 60 грама зеленчук (спанаќ и брокула)

2-vreme-e-za-brzo-chistenje-na-organizmot-detoksikacija-za-eden-vikend-www.kafepauza.mk_

Недела

Појадок:
 • Чаша млака вода
 • 100 грама зобни снегулки
 • 1 лажичка ленено семе
 • 200 милилитри бадемово млеко или диетален јогурт
 • 1 круша
 • Зелен чај
Ручек:
 • 250 милилитри вода
 • Вегетаријанска супа (пиперка, грашок, компир, морков, лук, целер)
 • 200 грама скара
 • 150 грама кисели краставички
Ужина:
 • Грејпфрут
Вечера:
 • Интегрални тестенини
 • Чај од коприва
 • Репка или морков со лимонов сок

Доколку барате пијалаци кои се одлични за детоксикација на организмот, тогаш ви предлагаме да го подготвите овој зелен пијалак за забрзување на метаболизмот и детоксикација на организмот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар