Вкусен домашен пудинг од банани

Вкусен домашен пудинг од банани

Израдувајте ги домашните и пријателите со неодолив кремаст десерт кој брзо и лесно ќе го подготвите

vkusen-domashen-puding-od-banani-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 3 јајца
  • 200 г шеќер
  • 240 мл млеко
  • 3 банани
  • 1 лажичка екстракт од ванила
Начин на подготовка:
  1. Изматете ги јајцата, додадете ги шеќерот, млекото и екстрактот од ванила и матете додека не добиете хомогена смеса.
  2. Додадете ги и бананите, ситно сечкани. Варете на пареа околу половина час, додека пудингот не се згусне и мешајте повремено за да не се направи кора на површината.
  3. Сипете во длабоки садови за служење, а по желба украсете со крукчиња од банана и ливчиња нане.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар