Вкусен чоколаден колач со банани кој не се пече

Оригинален десерт кој ќе им се допадне дури и на оние кои многу пребираат

Вкусен чоколаден колач со банани кој не се пече

Потребни состојки:
 • 2 големи зрели банани
 • 100 грама крупно исечкани ореви
 • 60 грама какао во прав
 • 100 грама омекнат путер (може и кокосов)
 • 4 лажици мед
 • 1/2 лажичка цимет
 • Прстофат сол
 • Ванилин шеќер
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во еден сад, а потоа матете со миксер сè додека не добиете мазна смеса. Поставете хартија за печење во четириаголен сад и потоа префрлете ја смесата таму. Израмнете ја, покријте ја и ставете ја во замрзнувач на околу половина час. Ако сакате, можете декоративно да додадете исечкани банани и на врвот на колачот. Добар апетит.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

 1. Marina Reply

  Нешто рецептов не ви е погоден О.о Го пробав вчера ама не испадна , не е колач, излегува ЕДНО КОЛАЧЕ 😀

Остави коментар