Вежби со тежок хулахоп: Да или не?

Вежби со тежок хулахоп: Да или не?

Хаштагот #weightedhulahoop (тежок хулахоп) сè повеќе се појавува на ТикТок и овој тренд стана популарен преку ноќ. Оваа вежба која вклучува хулахоп, малку потежок од оној со кој си игравте во детството.

Според фитнес-тренерите, станува збор за тренинг со помал интензитет, кој вклучува кардио елементи, како и вежби за сила. Со вртење тежок хулахоп, ја забрзувате работата на срцето и ги зајакнувате мускулите на средниот дел од торзото и на грбот. Покрај тоа, можете да користите тегови за раце за да ги вежбате и мускулите на рацете.

Вежбањето со хулахоп активира над 30 мускули и ги подобрува рамнотежата, подвижноста, флексибилноста и координацијата.

Според истражувањата, овој начин на вежбање согорува калории и резултатите се навистина можни, особено во пределот на стомакот, каде што најчесто се таложат масни наслаги.

Најдобро е да вежбате на овој начин два до три пати неделно по 10-30 минути.

Погледнете ги овие 6 вежби со кои ќе имате тело од соништата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар