Вежба која заменува 1.000 стомачни за само 60 секунди

Стомачните за многумина е една од најтешките вежби, но сепак сите посакуваат рамен и цврст стомак. За среќа, експертите за фитнес пронашле решение кое има моќ да замени 1.000 стомачни вежби за само 1 минута. Станува збор за статична вежба на издржување каде што целата тежина од телото лежи врз дланките и прстите на нозете, додека телото стои рамно.

Вежба која заменува 1.000 стомачни за само 60 секунди

При изведувањето на оваа вежба, вашето тело не смее да се помести ни милиметар. Издржувањето е патот до рамен и цврст стомак, но и до безболен грб бидејќи силните стомачни мускули овозможуваат голема поддршка за ‘рбетот. Доколку ја практикувате оваа вежба неколку пати неделно, по 10-тина минути, вие ќе постигнете многу подобри резултати отколку да правите секојдневно по 1.000 стомачни.

1. Притиснете ги рацете и колената на подот, така што зглобовите треба да ви бидат во иста линија со рамената, а грбот рамен. Погледот подигнете го околу 30 сантиметри пред вас, а носот нека ви биде насочен кон подот.

2. Испружете ја десната нога наназад, така што прстите ќе ви останат свиткани, а потоа испружете ја и левата. Тежината на телото треба во целост да ви се потпира врз рацете и прстите на нозете.

3. Притиснете го целиот средишен дел од телото и задржете го 20 до 60 секунди.

4. Одморете се. Спуштете ги колената на подот и седнете врз петите така што палците ќе ви се допираат додека колената ви се раздвоени. Спуштете го торзото до бедрата, а со челото нежно допирајте го подот. Рацете испружете ги пред себе и опуштете се.

5. Повторете од почеток. Направете 3 повторувања на оваа вежба. Кога изведувањето ќе ви стане полесно, продолжете го времето на издржување повеќе од 60 секунди.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Cacko Reply

    Me interesira koj e avtor na ovoj post? Ocigledno ovde nekoj nekogo kopira t.e. preveduva od stranski sajtovi. So pocit Cacko.

Остави коментар