Традиционални индиски лепчиња

Традиционални индиски лепчиња

„Naan“ е вкусно традиционално индиско лепче, кое е многу тенко, а Индијците го јадат со речиси секој оброк. Најчесто тоа се крши и се користи за макање од течна храна или сос. По правило треба да се пече во фурна, но овој рецепт е така прилагоден за да можете да си го приготвите во домашната кујна и да уживате во неговиот уникатен и интересен вкус.

Традиционални индиски лепчиња

Потребни состојки:
 • 900 г брашно
 • 1 супена лажица шеќер
 • 1 супена лажица сол
 • 1 квасец
 • 300 мл млеко
 • 80 мл павлака
 • 2 супени лажици маслиново масло
 • 1 јајце, малку проматено
Начин на подготовка:

Во сад со средна големина, промешајте ги брашното, квасецот, солта и шеќерот и тргнете го садот настрана.

Во друг сад помешајте ги млекото, павлаката, маслиновото масло и јајцето. Потоа во него префрлете го миксот со брашното и заедно измешајте ги убаво, додека не добиете тесто. Со миксер за тесто, промешајте го тестото барем уште три минути. Потоа извадете го тестото од садот и ставете го на површина покриена со брашно. Исчистете го садот убаво, намачкајте го со путер и вратете го тестото назад. Оставете го да стаса 30 минути.

Рерната пуштете ја да се згрее на 250 степени.

Откако тестото ќе стаса, поделете го на 12 еднакви парчиња и покријте ги со крпа или со целофанска фолија. Земете неколку, растегнете ги во еднаква должина и ширина и ставете ги во тавче намачкано со путер. Вака приготвените лепчиња во тавата, ставете ги да се попечат барем 10 минути, додека не се заруменат малку, но притоа проверувајте каква е состојбата бидејќи секоја рерна е различна.

Традиционални индиски лепчиња

Откако индиските лепчиња, традиционално наречени „naan“ ќе се испечат, можете да ги намачкате со сос од лук, магдонос и путер. Стопете 100 грама путер на оган и во него додадете 2 истолчени чешниња лук. Додека е сосот топол, намачкајте си на индиското лепче и одозгора посолете малку сечкан магданос.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Margarita Reply

  Proverete ja receptata uste ednas ve molam i koga ja preveduvate pazete na greshkite. Kolku kvasci se potrebni? Dva illi eden????
  Pozdravi od Nov Zeland

  • Кафе пауза Reply

   Благодариме за поздравот. Потребен е еден квасец.

Остави коментар