Тост со сирење, лимон и босилек

Тост со сирење, лимон и босилек

Ваков освежувачки тост не сте пробале

Тост со сирење, лимон и босилек

Потребни состојки за четири тоста:
  • 8 парчиња леб
  • 60 грама изронето сирење
  • 120 грама рендано моцарела сирење
  • 2 лажички рендана кора од лимон
  • 2 лажички исечкан свеж босилек
  • една лажица маслиново масло
Начин на подготовка:

Ставете ги во сад двата вида сирење, лимоновата кора и босилекот и добро измешајте ги. Секое од парчињата леб премачкајте го со маслиново масло, а потоа и со смесата со сирење, лимон и босилек. Направете сендвичи од нив и ставете ги во тостер за да се испечат. Ако немате тостер, може да ги испечете и во тавче со капак.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар