Торта со кафе и кремаст фил готова за половина час

Обожувачите на кафе и слатки нешта преку овој десерт ќе го добијат својот совршен спој. Еве што ви е потребно за да ја подготвите оваа вкусна торта во која со додавањето на кафе кората станува мека и сочна.

Торта со кафе и кремаст фил готова за половина час

Потребни состојки:

За кората:

 • 250 г брашно
 • прстофат сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 2 лажички сода бикарбона
 • 75 г какао
 • 300 г шеќер
 • 230 мл масло
 • 100 мл подготвено кафе
 • 250 мл полномасно млеко
 • 2 јајца
 • 1 лажичка екстракт од ванила

За филот:

 • 250 мл полномасно млеко
 • 5 лажици брашно
 • 115 грама путер (омекнат на собна температура)
 • 115 грама маргарин (омекнат на собна температура)
 • 200 г шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажичка какао за наросување

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 160 ᵒС.
 2. Ставете ги сувите состојки заедно во еден сад. Додајте го маслото, кафето и млекото, а потоа промешајте околу една минута. Додајте ги јајцата и екстрактот од ванила, а потоа промешајте уште 2 минути. И не грижи се дека смесата е прилично ретка затоа што ќе нарасне при печењето.
 3. Поделете ја смесата на 2 дела и истурете ја во 2 помали плеха. Печете ги корите околу 25-30 минути, па оставете ги да се изладат.
 4. Во меѓувреме, направете фил. Во тенџере, измешајте го млекото и брашно, а потоа ставете ги на тивок оган додека смесата не стане густа. Покријте ја смесата со фолија и ставете ја во фрижидер да се излади.
 5. Изматете го путерот, маргаринот, шеќерот и екстрактот од ванила во сад за да ја направите смесата кремаста. Додадете ја изладената мешавина од млеко и промешајте околу десетина минути.
 6. Ставете ја кората на чинија за торта, премачкајте го горниот дел со филот, ставете ја и другата кора, а потоа повторно нанесете од филот. Ако сакате, наросете ја тортата со какао.

Можеби сакате да го прочитате и рецептот за овој лесен ролат со свежо овошје.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар