Стравови кои ве спречуваат да најдете вистинска љубов

Стравови кои ве спречуваат да најдете вистинска љубов

Постои една стара поговорка која вели дека човекот мора прво да се сака самиот себеси, за потоа да го сакаат и другите. Овие зборови не се однесуваат на нарцизмот како особина на луѓето, туку на фактот дека самодовербата, самопочитта и љубовта кон себеси се трите основни работи кои си ги должиме себеси за да бидеме личности кои и другите ќе можат да ги сакаат и почитуваат.

(1)-stravovi-koi-ve-sprechuvaat-da-najdete-vistinska-ljubov-kafepauza.mk

Која и да е причината поради која не ги чувствувате овие три работи за себе, факт е дека таа неминовно предизвикува појава на чувство на несигурност, страв и сомневање во себе. Овие чувства, пак, влијаат на сѐ во врска со вас, на тоа кои сте и што правите, а меѓу другото и на наоѓањето вистинска љубов.

Што ако не сакам врска како онаа која ја имав досега?

Моментот кога прекинувате некоја врска е моментот кога свесно си кажувате себеси дека таа врска не е она што го сакате. Можеби сте се чувствувале загушени, ви било потребно повеќе љубов и романтика или едноставно сте сакале да бидете со некој друг, но факт е дека она што навистина ви било потребно е промена, а тоа може да биде застрашувачки во секоја смисла на зборот. Што ако во следната врска не ја најдете промената која ја барате или ако таа врска повторно е нешто што не сакате да биде? Никогаш нема да знаете ако не пробате, нели?

Што ако сум предолго време сам/а?

Откако еднаш ќе се научите да бидете сами и тоа ви оди доста добро, љубовната врска може да биде огромен предизвик за вас. Вие сте изградена личност која знае каде се наоѓа и каде оди, па стравувате дека ќе го изгубите сето тоа доколку решите да го делите животот со некој друг или дека едноставно нема да знаете како да бидете со тој некој во заедница каква што е љубовната врска. Кога долго време функционирате сами, неминовно е да стравувате дека не сте способни да бидете во врска, но овие стравови само ќе ве оддалечат од можноста да дознаете дали навистина можете.

Што ако им се вратам на старите навики?

Во минатото сте биле повредени и не сакате тоа да се повтори. Дали сте се довеле до тие моменти свесно или не, сега се наоѓате на место каде знаете што сакате и кои сте. За вас, повторното влегување во врска може да го загрози тоа што сте го постигнале, а што е уште полошо, стравувате дека повторно ќе се вратите на старите вие и сето она кое не ви се допаѓало. А што ако сте доволно силни да одолеете на старите искушенија?

Што ако влезам во врска поради погрешни причини?

Кај различни луѓе нè привлекуваат различни нешта. Кога некој ви се допаѓа, знаете што е она што ве привлекува и зошто имате желба да бидете со тој некој. Но дали таа причина е доволна? Дали навистина поради тоа сакате да бидете со таа личност во врска? И која причина е правилна за да се врзете за некого? Незнаењето повлекува дека некогаш ќе мора да пробате за да дознаете, дури и да се изгорите.

Што ако ги разочарам луѓето кои ми значат и кои се грижат за мене?

Мислењето на блиските е едно од најважните за секого. Семејството и пријателите секогаш имаат да кажат нешто, а вие секогаш сакате да го чуете нивното мислење. Тие луѓе се важен дел од вашиот живот, па затоа тоа што тие го мислат и чувствуваат е подеднакво важно. Оттука произлегува стравот дека вашиот избор може да ги разочара. Што ако не им се допаѓа? Што ако не го/ја одобруваат? Но, дали навистина може да разочарате некој кој ве сака само поради тоа што ќе бидете со некој кој не му се допаѓа, но ве прави среќни?

Што ако не можам да најдам некој кому ќе му верувам?

Кога сте во врска, потребно е да знаете дека може да се потпрете на вашиот партнер. Сакате и треба да можете да му верувате, да можете да споделувате со него и да знаете дека ќе биде тука за вас. Стравот дека не можете да најдете таква личност или дека ќе се обидете со некого и нема да го добиете тоа што го барате е сосема логичен. Но дали е доволен за воопшто и да не се обидете?

Што ако ме повреди?

Раните од минатото тешко зараснуваат, а оттука и стравот дека повторно ќе бидете повредени е нешто што многу тешко може да исчезне. Знаејќи колку долго ви требало да се излечите од повредите и што сѐ било потребно за да се изборите и да продолжите понатаму, се прашувате дали вреди да го ризикувате она кое го имате сега за повторно да се вратите на почеток? Да, навистина е застрашувачки, но факт е дека никогаш со никого не можете да бидете сосема сигурни во што било, па можеби она што треба да се запрашате е дали вреди да живеете во страв?

Велат дека најубавите работи се случуваат кога ќе ги пребродите стравовите и ќе излезете од својата удобна и сигурна зона. Некогаш мора да ризикувате за да го добиете она што го сакате, а ако ги слушаме старите, за вистинската љубов вреди да се ризикува. Дали сте способни да дозволите стравот да ве спречи да ја пронајдете таа љубов?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар