Едноставни совети како да запознаете партнер надвор од социјалните мрежи

Едноставни совети како да запознаете партнер надвор од социјалните мрежи

Сѐ повеќе се потпираме на напредната технологија, па дури и за оние сфери од животот кои порано луѓето ги сметале за многу интимни. Денес многу често младите се запознаваат на социјалните мрежи, затоа што тоа е најлесниот начин на комуникација. Сепак, кога помислуваме на совршена романса, ретко кој замислува допишување преку телефон. Најчесто прво на ум ни доаѓа ноќ под ѕвезди, прошетка по плажа и многу дружење. Доколку сакате да му дадете шанса на традиционалното додворување, прочитајте ги овие совети за запознавање нови луѓе, надвор од социјалните мрежи.

Совети како да запознаете партнер надвор од социјалните мрежи

Можеби ситуацијата нема да се одвива како што сте замислиле

Доколку некој ви се допаѓа и веќе го замислувате вашиот прв бакнеж, многу е важно да останете отворени за различни можности. Личноста во врска може да се однесува многу поразлично од тогаш кога сте биле само пријатели. Некои луѓе кога ќе почнат да се вљубуваат се повлекуваат во себе, па иако порано биле зборлести, сега почнуваат да делуваат несигурно и срамежливо. Дозволете ѝ на ситуацијата да се одвива природно и не носете одлуки прерано.

Не чекајте на совршениот момент

Кога размислуваме на оваа тема, во глава најчесто имаме некоја романтична идеја. На пример, вие веќе замислувате некоја идеална сцена во која вашата симпатија ви приоѓа и ве шармира со интересен комплимент. Но, во реалноста можеби оваа ситуација нема да се случи. Затоа охрабрете се и направете го првиот чекор. Можеби ќе доживеете момент кој е подобар од секоја ваша фантазија. Доколку наидете на одбивање, вие ќе знаете на што сте и ќе можете да продолжите понатаму.

Фокусирајте се на личноста со која поминувате најмногу време

Најчестиот проблем е во тоа што не можеме да најдеме личност која ни одговара. Сепак, во таа потрага често ги занемаруваме луѓето околу нас и се обидуваме да најдеме партнер надвор од нашиот круг на пријатели. Можеби вашиот идеален партнер е личноста со која секојдневно се дружите и имате заеднички интереси. Размислете за ова уште еднаш и дајте им прилика на луѓето околу вас.

Насмевката е најдоброто оружје

Искористете ја насмевката како свое тајно оружје за романтичен успех. Социјалните мрежи нѐ ограничуваат кога станува збор за онаа жива интеракција. Сите чувства и мисли ни се преточени во пишана форма, а реакциите ги преставуваме со емотикони. Искрена насмевка, мек глас, дискретен поглед, па дури и некој примамлив мирис – сѐ ова може да освои партнер многу побрзо и полесно од секоја приватна порака. Впуштете се во разговор со личноста која ве интересира и запознајте се подобро. Доколку си одговарате, вашата насмевка ќе зборува повеќе од илјада зборови.

Обидете се да најдете партнер со помош на пријателите

Ако сте разочарани од своето љубовно искуство, обидете се да најдете партнер со тоа што ќе се дружите со пријателите. Не бидете затворени во своите четири ѕида, туку стекнувајте нови пријателства. Апликациите ќе бидат секогаш тука, но обидете се да започнете разговор со некој пријател на ваш пријател кој со години ви се допаѓа. Никогаш не се знае каде ве чека вашата сродна душа.

За да најдете партнер кој ви одговара, треба да го промените начинот на којшто размислувате. Како да го направите тоа? Дознајте тука.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевничка која би живеела во приказна на Харуки Мураками, во режија на Вес Андерсон, со саундтрак на The Smiths.

Поврзани содржини

Остави коментар