Слатки компирчиња со кокос и цимет

Компирчиња со егзотичен вкус

Слатки компирчиња со кокос и цимет

Потребни состојки:
  • 4 средно големи слатки компири
  • 2 лажици кокосово масло
  • ½ лажичка цимет
  • ½ лажичка сол
Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Излупете ги компирите или само отсечете им ги краевите ако ги сакате нелупени, а потоа исечете ги на тенки парчиња. Во сад измешајте ги кокосовото масло, циметот и солта и потоа секое компирче извалкајте го во смесата. Кога ќе завршите со тоа, ставете ги компирчињата во рерна и печете ги околу 40-45 минути, додека заруменат на краевите.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар