Што содржи идеалниот појадок?

Дали знаете што ви е потребно за вашиот ден да започне на најдобар можен начин? Научниците испитувале, анализирале и на крај го составиле идеалниот оброк за старт на денот.

Што содржи идеалниот појадок?

За да имате секој ден доволно енергија, на вашата листа треба да се најде следнава храна:

Кафе – бидејќи ја забрзува апсорпцијата на мастите.

Млеко – бидејќи е богато со калциум и аминокиселини кои го поттикнуваат производството на колаген и еластин.

Чоколадо – бидејќи содржи триптофан кој e претходник на серотонинот (хормонот на среќата).

Портокал, грејпфрут и киви – бидејќи содржат многу витамин Ц, А, Е.

Интегрален леб и путер – лебот дава енергија и е богат со олигоелементи, а путерoт е извор на селен, кој е редок, но драгоцен антиоксиданс.

Мед – бидејќи изобилува со витамини, аминокиселини, минерали.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар