Рецепт за празнични колачиња за оние кои не сакаат да ги комплицираат работите во кујната

Рецепт за празнични колачиња за оние кои не сакаат да ги комплицираат работите во кујната

Nutellotte се празнични италијански колачиња кои се полнат со Нутела, а во последно време ги полнат и со џем. Која варијанта и да ја изберете, ќе ви требаат само неколку состојки, а колачињата можат да бидат подготвени за половина час.

Овие колачиња се еден од најгугланите рецепти оваа година во Италија, а во Македонија најверојатно би било рецепти за вкусен леб!

Рецепт за празнични колачиња за оние кои не сакаат да ги комплицираат работите во кујнатаПотребни состојки:

 • 180 г шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 150 г путер
 • 100 г црно чоколадо
 • 150 г мелени ореви
 • 250 г мелени бисквити
 • малку хопла

За украсување:

 • мелени ореви
 • намаз од лешник и/или чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Шеќерот, путерот и чоколадото загрејте ги на пареа, а потоа измешајте ги со бисквитите и оревите. Ако смесата е премногу густа, додадете неколку лажици хопла.
 2. Оставете ја смесата во фрижидер околу два часа и кога ќе се олади добро, формирајте топчиња. Валкајте ги во мелени ореви, а потоа притиснете ја средината и наполнете со намазот.

Moжеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за брза торта со кокос и банани која не се пече.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар