Рецепт за пире од моркови што може да се служи со печено месо

Рецепт за пире од моркови што може да се служи со печено месо

Морковот содржи само 40 калории во 100 грама, што е речиси половина од калориите што ги содржи компирот.

Рецепт за пире од моркови што може да се служи со печено месо

Потребни состојки:

  • 1 кг моркови
  • 3 лажици путер
  • 2 лажици мед
  • 2 лажици сок од лимон
  • ½ лажичка цимет во прав
  • сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

1. Излупете ги морковите, исечете ги на помали парчиња и ставете ги да се варат во вода.

2. Варете ги околу 15 минути или додека не омекнат.

3. Исцедете го вишокот вода и изгмечете ги морковите во пире.

4. Додајте ги растопениот путер, медот и сокот од лимон. Измешајте сè добро.

5. Додајте сол и бибер по желба и малку цимет. Измешајте сè добро и послужете со месо по желба.

Прочитајте како да направите и крцкав чипс од моркови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар