Разговори што треба да се прават лице в лице

Лесно е да одржувате пријателства преку социјалните мрежи како Фејсбук и твитер… добивате известувања за родендени, знаете кој имал тежок ден и што ново му се случило… и сè тоа без да го завртите телефонскиот број.

Разговори што треба да се направат лице во лице

Живеејќи брз и динамичен живот, секој од нас има широк круг од пријатели и познаници кои ги запознава речиси секој ден. Но, сите имаме и еден интимен круг од најблиските кои најмногу ни значат. Треба да се знае дека постојат некои разговори кои е подобро да се направат во живо или во најмала рака преку телефон, наместо преку СМС или Фејсбук „четување“ – тонот на гласот, изразите на лицето и сосредоточеноста се губат кога не се ставени во комуникација лице в лице. Прочитајте кои се тие разговори:

Раскинување

Без оглед на тоа како прекинала врската со вашиот партнер и кои се причините за тоа, најдобро е ова да се направи и каже в лице.

Разговори што треба да се направат лице во лице

Покана за на кафе

Поканете го на кафе оној кој ви се допаѓа кажувајќи му го тоа в лице. Така, ќе оставите впечаток дека сте заинтересирани и сериозни во врска со поканата.

Честитање роденден

Вашиот пријател заслужува повеќе од СМС-порака или честитање на ѕидот на неговиот Фејсбук-профил.

Разговори што треба да се направат лице во лице

Изразување сочувство

Покажете им со своето присуство на најблиските дека сочувствувате со нивната болка или загуба.

Првото „те сакам“

Соберете храброст и реченицата „те сакам“ нека излезе од вас токму пред лицето на саканата личност.

Разговори што треба да се направат лице во лице

Известување за бременост

Сигурно не сакате да дознаете дека вашата најблиска пријателка е бремена преку статус на Фејсбук, нели?

Разговори што треба да се направат лице во лице

Известување за развод

Истото што важи за раскинувањето, важи и за разведувањето. Иако лутината може да ве совлада до степен што ќе сакате сите ваши Фејсбук-пријатели да сочувствуваат со вашата болка и бес, ова не е вистинскиот начин да дознаат за ова вашите роднини, а уште помалку роднините на вашиот доскорешен партнер.

Проблеми во врската

Не е пријатно вашите пријатели на Фејсбук да ги читаат вашите љубовни драми и препукувања преку статуси и видео клипови со посвета. Недоразбирањата и проблемите се решаваат со разговор лице в лице.

Разговори што треба да се направат лице во лице

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

  1. Didi Reply

    Site razgovori e potrebno da se pravat lice vo lice odnosno vo cetiri oci preku mobilen i facebook nisto ne se pravi :))

  2. АБД Reply

    сето тоа е мн добро кажано, но нека служи за пример на помладите корисници на фејзбук кои се „исповедаат“ на истиот

  3. Кристина Reply

    Точно така!!

Остави коментар