Раствор за длабинско перење на облеката и мебелот кој го враќа нивниот оригинален изглед

Облеката и особено мебелот собираат нечистотии кои не секогаш можат да излезат со вообичаениот начин на перење и чистење. Затоа, одвреме-навреме добро е да длабински да ги исперете, при што ќе го зачувате нивниот сјај и оригинален изглед. Во продолжение ви презентираме едноставен рецепт за длабинско перење кои самите можете да го применувате дома.

Раствор за длабинско перење на облеката и мебелот кој го враќа нивниот оригинален изглед

Ваквото перење го враќа фабричкиот изглед, но не би требало да го практикувате пречесто бидејќи е доста агресивно, па претераната употреба може да ја оштети ткаенината.

Доколку сакате да перете во када, во врела вода сипете четвртина шолја борна киселина, иста количина сода во кристали и пола шолја прашок за перење. Потоа добро промешајте за сите состојки да се соединат.

Доколку перете помалку парчиња, ставете во леген една кофа топла вода, 2 лажички борна киселина, две лажички сода во кристали и четири лажички прашок за перење.

Оставете ги ткаенините потопени 4 часа, па потоа исперете ги на вообичаениот начин. Во текот на перењето важно е да носите заштитни ракавици.

Ќе бидете изненадени од нечистотиите што ќе останат во водата, но и од новиот изглед на вашата облека и навлаките за мебел.

Прочитајте и зошто никогаш не треба да ги перете гаќите заедно со пешкирите и крпите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар