Психолошки трикови кои ќе ви помогнат полесно да ги прочитате луѓето

Сигурно се имате прашувано како би изгледало да можевте да им ги читате мислите на другите. Некои луѓе ја користат нивната интуиција за ова, но ако не сте во допир со неа, ви останува единствено да го научите говорот на телото. Познато е дека добиваме околу 55% од информациите преку невербална комуникација. Мимиките, гестикулациите и другите движења на телото може да покажат што навистина мисли некој. Погледнете некои од сигналите кои луѓето несвесно ги испраќаат и научете како да читате мисли.

1. Затворање на очите

(1)psiholoshki-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-gi-prochitate-drugite-kafepauza.mk

Ако некој разговара со вас и ги затвора очите, таа личност се обидува да се скрие од надворешниот свет. Ова не значи дека личноста се плаши од вас, туку сака да се ослободи бидејќи најверојатно ја заморувате.

2. Покривање на устата

(2)psiholoshki-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-gi-prochitate-drugite-kafepauza.mk

Ова се случува кога некој не сака да каже нешто. Често овој гест е прикриен со кашлање.

3. Гризење на очилата

(3)psiholoshki-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-gi-prochitate-drugite-kafepauza.mk

Ако забележите дека некој го прави ова, обидете се да го расположите. Ова однесување е знак на грижа, дури и на потсвесно ниво. Истото важи ако личноста гризе пенкало, молив, цигара или гума за џвакање.

4. Презентирање на лицето

(4)psiholoshki-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-gi-prochitate-drugite-kafepauza.mk

Обично овој гест се користи за привлекување личности од спротивниот пол. Кога ја ставаме нашата брада на дланките, на некој начин кажуваме: „Ова сум јас, уживај колку што сакаш.“

5. Чешање на брадата

(5)psiholoshki-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-gi-prochitate-drugite-kafepauza.mk

Луѓето го прават ова кога се обидуваат да донесат некоја одлука. Исто така може да гледаат нагоре, надолу или во која било друга насока. Обично не го забележуваат она што го гледаат бидејќи размислуваат.

6. Прекрстени раце

(6)psiholoshki-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-gi-prochitate-drugite-kafepauza.mk

Овој гест е еден од најпопуларните. Оваа положба на рацете им помага на луѓето да се „исклучат“ од другите. Често ги прекрстуваме рацете кога сме иритирани или кога не се чувствуваме добро во врска со некоја ситуација.

7. Поправање на изгледот

(7)psiholoshki-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-gi-prochitate-drugite-kafepauza.mk

Кога една жена сака да му се допадне на некој маж, таа ќе се обиде да изгледа најдобро што може. Го исправува грбот за да ги нагласи градите, а често и ги прекрстува нозете. Ако дланките ѝ се споени на нозете, тоа е знак дека е навистина заинтересирана.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар