Психолошка вежба која ќе ви го подобри расположението

Врз основа на резултатите од различни истражувања, психолозите смислиле едноставна, но ефективна вежба која ќе ви помогне да се чувствувате одлично и полни со живот.

Психолошка вежба која ќе ви го подобри расположението

Удобно наместете се на вашиот кревет, фотелја или кое било место кое вам ви е омилено. Затворете очи и замислете си блескав светлосен зрак како трепери пред вас. Замислете си како таа светлина ве опкружува и ќе почувствувате како полека ве обзема некое пријатно чувство и топлина.

После неколку минути, отворете ги очите и ќе забележите дека сте многу порасположени од претходно – тврдат стручњаците и објаснуваат дека после вежбата, ќе бидете сосема подготвени за новиот ден, бидејќи оваа активност е најдобриот лек против депресијата.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Mimi Reply

    psiholozite ja izmislile… sekako. ova e drevna joga vezba koja se koristi i se koristela vo sekojdnevieto na sekoj jogist. postoi dolgi vekovi 🙂

Остави коментар