Прекрасни фризури со плетенки што се вистински хит ова лето!

Летото е единственото годишно време во кое сакаме косата да ја чуваме подалеку од себе. Поради високата температура таа ни станува непријател, па бараме начини да биде уредна, да не е залепена за нас, а сепак да изгледа убаво. Плетенките се наједноставно и најелегантно решение за секој тип коса!

Плетенките се носеле уште од античко време. Во минатото ги носеле женските војници и кралици, а се сметаат за одраз на сила и елеганција. Во древната Русија плетенката била традиционална фризура на младите немажени девојки. После мажењето жените повеќе не покажувале плетенки – со марама ја криеле косата. Жените во Африка имаат развиено сопствен стил на плетенки кој и денес е доста популарен.
Денес постојат безброј креативни фризури и видови на плетенки што ни се достапни. А, ова лето тие се повторно во тренд. Во продолжение погледнете ги најубавите од нив.

View this post on Instagram

A post shared by Braids/updos (@daysofbraids) on

View this post on Instagram

A post shared by maggie saunders (@braided_co) on

View this post on Instagram

A post shared by Brandis White (@b_prettygirl) on

View this post on Instagram

A post shared by אלכס שוחט | עיצוב שיער | כלות (@alexshohat) on

Продолжува на втората странца


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар