Празнична торта со ореви: Рецепт од „другата страна на светот“

Празнична торта со ореви: Рецепт од „другата страна на светот“

Овој рецепт за празнична торта доаѓа од Филипините и го нарекуваат „храна на боговите“. Покрај урмите и оревите, може да се додаде суво овошје, а може да се користи и само за украсување.

Празнична торта со ореви: Рецепт од „другата страна на светот“

Потребни состојки:

 • 200 г свежи урми без семки
 • 200 г ореви
 • 280 г путер
 • 650 г кафеав шеќер
 • 5 јајца
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 5 лажички прашок за пециво
 • 1 и 1/2 лажички сол
 • 500 г брашно + 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.
 2. Урмите и оревите ситно исеќкајте ги.
 3. Измешајте брашно, прашок за пециво и сол.
 4. Добро измешајте го шеќерот и омекнатиот путер, а потоа додајте ги јајцата едно по едно, мешајќи. Додадете екстракт од ванила, брашно, урми и ореви додека мешате. Тестото ќе биде компактно, така што ќе ви треба малку сила за тоа.
 5. Ставете ја смесата во сад за печење обложен со хартија за печење и печете околу половина час до 40 минути. Оставете да се излади околу 10 минути, а потоа извадете ја од садот и оставете да се излади целосно.
 6. Совет: Овој филипински рецепт е навистина многу благ, па можете да ја намалите или преполовите количината на шеќер што се користи.

Moжеби ќе сакате да ги пробате и овие едноставни сочни колачиња со вкус на бадем.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар