Појадок од само пет состојки кој може да го подготви секој маж

Уживајте во прекрасниот вкус на протеинските палачинки

Појадок од само пет состојки кој може да го подготви секој маж

Потребни состојки:
 • 250 грама сирење
 • 250 грама овесна каша
 • 5 големи јајца
 • 2 кафени лажици цимет
 • 1 лажица јаворов сируп
Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и мешајте сè додека не се добие кремаста смеса. Во голема тава, на среден оган, ставете малку путер и додајте ја смесата од блендерот. Пржете ја смесата додека не пожолти и на површината не се појават специфични меурчиња, а потоа свртете ја од другата страна. Важно е таа да добие форма на голема палачинка.

Хранливи вредности:
 • Калории: 229
 • Вкупно масти: 9 грама
 • Заситени масти: 3 грама
 • Протеини: 17 грама
 • Јаглехидрати: 20 грама
 • Шеќер: 6 грама
 • Влакна: 3 грама
 • Холестерол: 238 милиграми
 • Натриум: 276 милиграми

За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар