Победете ја есенската меланхолија во 3 едноставни чекори

Есента секогаш се поврзува со меланхолија. Денот се намалува, сонцето сè почесто ѕирка низ облаците, ветрот е ладен, често врне… Сите овие нешта влијаат на расположението, но добрата вест е што има неколку навики што можат да ви помогнат да се изборите со меланхолијата и навистина да уживате во есента. Еве како да го сторите тоа…

1. Создајте топла домашна атмосфера

Кога ви е удобно во својот топол ден, ништо не може да ви го наруши расположението. Можете слободно да се излежувате во најмекото ќебе што го имате, пиејќи шолја чај со вкус на јаболка и цимет и читајќи добра книга. Ако не сте љубители на пишаниот збор, можете да уживате и во филм или серија, или едноставно да заспиете во топлата прегратка на партнерот. За доживувањето да ви биде целосно, запалете и миризлива свеќа – портокал, цимет или ванила се најдобрите избори за вас.

2. Спа во сопствениот дом

Одредете еден ден во неделата кога ќе се посветите само на себе. Негувајте се со пилинг и Победете ја есенската меланхолија во 3 едноставни чекориПобедете ја есенската меланхолија во 3 едноставни чекорихидратантни креми. Ставете маска на лицето и опуштете се во пенлива бања. Пуштете ја омилената музика, средете си ги ноктите и косата, и едноставно заборавете на сите грижи.

3. Секојдневно шетајте на свеж воздух

Оваа навика не само што ќе ви го подобри расположението, туку и ќе ви помогне да го одржите здравјето на високо ниво за време на периодот на настинките и болести. Едноставно затуткајте се во топла облека и посетете го најблискиот парк – ова е најдобриот начин да ја почувствувате есента во полн сјај. Лисјата во сите нијанси на жолтата боја, што крцкаат под вашите стапала, ќе ве опуштат и ќе ве наполнат со енергија што ќе ве одржува во текот на целата сезона.

Одлична идеја: Како од балконот да направите удобен простор за есенско уживање?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар